До 70-річчя Перемоги

Українці на таємному фронті Другої світової

У рамках заходів з відзначення 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни у Службі зовнішньої розвідки України проходять заходи з ушанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції, віддається данина пам’яті усім борцям проти нацизму, загиблим воїнам, жертвам війни, учасникам українського визвольного руху цього періоду. Звісно, що особлива увага надається співробітникам розвідки, які протидіяли планам ворога, здобували цінну військову інформацію, своєю незримою роботою сприяли прискоренню перемоги над гітлерівською Німеччиною.
»»»»

Останній із могікан

Костянтин Богомазов: «За підписанням Акта про капітуляцію гітлерівської Німеччини я спостерігав з балкона»

95-рiчний ветеран Другої світової війни і ветеран зовнішньої розвідки Костянтин Пантелеймонович Богомазов — чи не єдиний з нинішніх мешканців України, хто був присутній при підписанні Акта про беззастережну капітуляцію гітлерівської Німеччини у Карлсхорсті у ніч з 8 на 9 травня 1945 року. А за тиждень до цього він став свідком прибуття на командний пункт 8-ї гвардійської армії 1-го Білоруського фронту начальника генерального штабу сухопутних військ вермахту генерал-лейтенанта Ганса Кребса для проведення переговорів про перемир’я. Тоді ж він довідався про самогубство Гітлера, а згодом брав участь у роботі спеціальної групи з пошуку й упізнання його останків, особисто допитував медсестру фюрера й лікаря, який став свідком отруєння дітей Геббельса в підземному бункері.
»»»»

Інтербандерівці

Хто і як воював разом з українцями на спільному фронті поневолених народів

Щойно, вивчаючи документи періоду Другої світової війни з галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України, натрапив на матеріали про те, як у складі Української повстанської армії воювали представники різних національностей. Не без цікавості гортав пожовклі листівки – оригінали й копії – із закликами до узбеків, грузинів, вірменів, росіян, чеченців, башкирів, інших народів Азії та Сибіру переходити до лав УПА і спільно боротися проти московсько-більшовицьких та гітлерівських загарбників.
»»»»

Десантна спеціальна група „Штурм”

До відзначення 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників галузевий державний архів Служби зовнішньої розвідки України продовжує серію публікацій за матеріалами архівних справ. Наразі на підставі архівних документів пропонується розповідь про діяльність у тилу ворога розвідувально-диверсійної групи «Штурм», сформованої на території України, та її внесок у перемогу над гітлерівською Німеччиною.
»»»»

Родом з України
22 червня 1941 року в житті розвідників, народжених на українській землі

З-поміж розвідників, які зробили вагомий внесок у перемогу над гітлерівською Німеччиною у Другій світовій війні, здобували цінну інформацію про підготовку до агресії та плани ворога, своєю незримою роботою сприяли наближенню Дня Перемоги, є чимало вихідців з України. Для кожного з них початок війни ознаменувався якимись своїми пам’ятними подіями і спогадами.
»»»»

На таємному фронті Другої світової

Діяльність підрозділів зовнішньої розвідки органів держбезпеки Української РСР у роки Другої світової війни.
»»»»

У Службі зовнішньої розвідки України вшанували легендарного розвідника Олександра Святогорова

19.12.2013

Службою зовнішньої розвідки України проведено низку заходів з нагоди 100-річчя від дня народження легендарного розвідника Олександра Пантелеймоновича Святогорова (1913 – 2008 р.р.).
»»»»

Щодо діяльності спеціальних служб гітлерівської Німеччини на окупованій території України (за матеріалами Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України)

Напередодні 22 червня 2013 року Галузевим державним архівом Служби зовнішньої розвідки України виокремлено архівні документи, які стосуються діяльності підрозділів розвідки НКДБ Української РСР під час Другої світової війни. Зокрема, проаналізовано матеріали про діяльність спеціальних служб гітлерівської Німеччини на окупованій території України. Це довідки, звіти, донесення та інші оперативні матеріали, які складалися на підставі одержаної інформації від агентури, розвідувально-диверсійних груп, що діяли в тилу ворога, у результаті допитів полонених гітлерівців та осіб, які з ними співпрацювали, аналізу захоплених трофейних документів. Ознайомлення з ними дає змогу побачити, наскільки масштабною і всеохоплюючою була діяльність спецслужб Німеччини в роки війни на окупованій території і зрозуміти, як нелегко було радянським органам держбезпеки протидіяти цим спрямуванням ворога на невидимому фронті.
»»»»

“Моряк” з миколаївського підпілля

У одному з парків Миколаєва є пам’ятний знак із написом: “На цьому місці 10 березня 1942 р. чекіст-розвідник Олександр Сидорчук здійснив одну з найзначніших диверсій проти німецьких окупантів”. За масштабністю одночасно заподіяних ворогу збитків ця операція і її головний виконавець увійшли в історію Другої світової війни.
»»»»

Брат командарма Щорса

На відміну від легендарного героя громадянської війни Миколи Щорса його троюрідний брат Ігор Щорс не командував полками, дивізіями чи іншими військовими з’єднаннями і не зажив гучної слави. В історії він довго лишався невідомим героєм таємної війни, а інформацію про його участь у деяких операціях оприлюднили лише через кілька десятків років після завершення Другої світової.


»»»»