Службою зовнішньої розвідки України розсекречено архівні документи 20-30-х років минулого століття

28.11.2007

Службою зовнішньої розвідки України розсекречений ряд документальних матеріалів, датованих 20-ми роками минулого століття, стосовно створення і перших років діяльності зовнішньої розвідки радянської України.

Зазначені документи знаходяться у фондах архіву СЗР України, який у нинішньому році згідно з рішенням Кабінету Міністрів України одержав статус галузевого державного архіву. Серед них:

  • вказівка Державному політичному управлінню УРСР з Іноземного відділу ОДПУ СРСР про необхідність створення закордонних резидентур;
  • Інструкція ДПУ УРСР з обслуговування 50-верстної прикордонної смуги та відповідний розпорядчий лист губернським відділам ДПУ УРСР стосовно розгортання цієї роботи;
  • кошторис витрат ДПУ УРСР на проведення закордонної роботи;
  • доповідь про закордонну і контрдиверсійну роботу, здійснювану органами ДПУ УРСР;
  • протокол екстреного закритого засідання колегії ДПУ УРСР про закордонну роботу та інші.

Розсекречення документів відбувається в рамках проведення роботи з виявлення у фондах профільних документів історико-культурної спадщини нашої держави. У результаті попереднього опрацювання архівних фондів визначено перелік матеріалів, які становлять історичну та наукову цінність і потребують додаткового глибокого вивчення, аналізу, узагальнення та прийняття рішення про можливість їхнього розсекречення. Зазначені матеріали стосуються таких питань:

  • історії створення зовнішньої розвідки радянської України;
  • проведення спеціальних операцій за кордоном;
  • діяльності українських емігрантських урядів, центрів, організацій та їхніх розвідувальних підрозділів;
  • життя і діяльності за кордоном відомих діячів української еміграції;
  • діяльності розвідників та диверсійно-розвідувальних груп під час Великої Вітчизняної війни тощо.

У нинішньому році в рамках здійснення цієї роботи розсекречено справу 30-х років минулого століття, яка має відношення до Голодомору. Зокрема, цінність становить особистий щоденник сільського вчителя, студента літературного факультету Харківського інституту професійної освіти, в якому розповідається про тогочасні події. Крім цього, розсекречено документи про одну з наймасштабніших операцій розвідки радянської України у 20-30-ті роки минулого століття, у результаті якої іноземній спецслужбі було підставлено, а згодом і впроваджено у її структури за кордоном радянського розвідника. Раніше було розсекречено і оприлюднено матеріали про діяльність за кордоном деяких розвідників-нелегалів.

Напередодні 16-ї річниці утворення зовнішньої розвідки незалежної України (відзначається 1 грудня) керівництвом СЗР України прийнято рішення про підготовку на основі архівних матеріалів науково-документального видання з історії української розвідки, яке б охоплювало період від часів Київської Русі до сьогоднішніх днів і об’єктивно змальовувало діяльність розвідувальних структур в усі часи існування української державності та боротьби за її здобуття, у тому числі в складі українських закордонних центрів політичної еміграції.

Детальніше з розсекреченими документами і матеріалами можна ознайомитися на веб-сайті СЗР України у розділі “Публікації / З минулого”.

Прес-служба СЗР України
28.11.2007


««««