Служба зовнішньої розвідки України презентувала книгу про легендарного розвідника

26.11.2013

26 листопада у приміщенні Всеукраїнського  прес-центру Українського національного інформаційного агентства Укрінформ Служба зовнішньої розвідки України і видавництво “Ярославів Вал” презентували книгу “Особлива територія”. Презентація приурочена до 22-ї річниці української зовнішньої розвідки.

В основу гостросюжетного художнього роману покладено реальні епізоди з біографії розвідника-нелегала Федора Ілліча Хілька, народженого в Україні, в одному з німецьких поселень поблизу Мелітополя. За неймовірним збігом обставин і ретельно відпрацьованою легендою розвідник став власником спадщини на Заході й буцімто родичем багатого німецького промисловця. А далі розпочалася велика і небезпечна гра завдовжки в 17 років…

Автор книги Олександр Скрипник – журналіст, письменник, дослідник історії вітчизняних спецслужб, керівник прес-служби Служби зовнішньої розвідки України. Матеріали до книги збирав упродовж кількох років, вивчав відеоспогади й автобіографічні нотатки Федора Хілька, зустрічався з його сином та іншими близькими родичами, ветеранами розвідки, які добре знали свого колегу, працювали разом з ним, самі за радянських часів готували розвідників-нелегалів або діяли в тих умовах і країнах, як і він.

Про складну, тривалу, напружену, багатоетапну підготовку розвідників до виведення за кордон і їхню роботу в особливих умовах, специфіку діяльності розвідки, свої враження від книги під час презентації говорили голова правління благодійної організації «Фонд сприяння зовнішній розвідці України» генерал-майор запасу Дмитро Захараш, директор видавництва «Ярославів Вал» Михайло Слабошпицький, ветерани розвідки Василь Ільченко, Павло Спірін, Олег Алексєєв, Володимир Бердніков та інші.

Зокрема, Дмитро Захараш зазначив що керівництво Служби зовнішньої розвідки України надає важливого значення вивченню, збереженню, розвитку кращих професійних традицій. Здійснені дослідження й публікації дають підставу говорити про міцні історичні корені і родовід української розвідки, про неординарні особистості, яких у нас немало.

У своєму виступі він акцентувати увагу на тому, що вихідці з України традиційно високо цінувалися в центральному апараті радянської зовнішньої розвідки, обіймали високі пости, працювали в легальних і нелегальних резидентурах.

Дмитро Захараш висловив упевненість, що книга з інтересом буде сприйнята читачами, ветеранами розвідки, молоддю.

Директор видавництва «Ярославів Вал» Михайло Слабошпицький зауважив, що на відміну від попередніх художньо-документальних книг, де персонажі змальовані лише фрагментарно, на цей раз автору вдалося заглибитися у внутрішній світ героя, побачити його в різних життєвих ситуаціях, чи не вперше у вітчизняній літературі показати саму «кухню» такої специфічної і не афішованої сфери діяльності, як зовнішня розвідка, а особливо, що стосується чи не найзасекреченішої її складової – нелегальної розвідки. А до того ж, за його словами, від самого початку до останньої сторінки інтригу тримає динамічна фабула.

У своєму виступі автор книги Олександр Скрипник сказав про те, що у прагненні сповна відобразити складну, тривалу, напружену, багатоетапну підготовку розвідника до виведення за кордон і його роботу в особливих умовах, показати внутрішній світ героя, осмислити мотиви його вчинків він намагався максимально віддзеркалювати реальні події. Водночас специфіка діяльності розвідки змушувала деякі епізоди показувати завуальовано, не називати всі міста й країни, де перебував розвідник, і осіб, які допомагали йому вирішувати важливі й ризиковані розвідувальні завдання. Зрештою, дещо змінене і прізвище самого головного героя…

Підсумовуючи всі виступи, О. Скрипник зазначив, що в розвідці, як і в будь-якій сфері життєдіяльності, є свої колоритні, талановиті, непересічні особистості, своєрідна еліта. Сьогодні Служба зовнішньої розвідки України робить усе для того, щоб таких своїх попередників не забували, щоб доносити інформацію про них до широкого загалу. «Це наша українська історія, – наголосив він, – наші представники, наше коріння. Про це ми говоримо напередодні нашого професійного свята. Треба відкидати ідеологію і політику й акцентувати увагу на професіоналізмі, на людських якостях. Це те, що завжди поціновувалося».

Книга «Особлива територія» є своєрідним продовженням теми дослідження історії української зовнішньої розвідки. У минулі роки Олександр Скрипник і видавництво “Ярославів Вал” презентували книги “Український слід у розвідці”, “Керівники української зовнішньої розвідки”, «Розвідники, народжені в Україні».

Прес-служба Служби зовнішньої розвідки України


««««