Виповнилося 90 років від дня народження ветерана розвідки Григорія Руденка

7.02.2015

7 лютого 2015 року виповнилося 90 років від дня народження ветерана української зовнішньої розвідки Руденка Григорія Матвійовича, життєвий шлях якого наповнений багатьма яскравими подіями.

Григорій Руденко народився 7 лютого 1925 року у містечку Зіньків Полтавської області. У роки Другої світової війни він юнгою на борту міноносця брав участь у супроводженні транспортних суден з обладнанням і пораненими захисниками Севастополя. Під час рейдів неодноразово потрапляв під обстріл ворожої авіації. Згодом командир міноносця, незважаючи на супротив юнги, наполіг на зарахуванні його до Севастопольського військово-морського училища, що знаходилося тоді у Баку. У серпні 1942 року з курсантів училища сформували батальйон морської піхоти, до складу якого добровольцем вступив і Г. Руденко. Брав участь у боях на Кавказі, у одному з яких був тяжко поранений, а після лікування у госпіталі повернувся до училища для завершення навчання. Диплом одержав уже у Владивостоці, після передислокації училища, потім брав участь у війні з мілітаристською Японією, нагороджений орденом Вітчизняної війни ІІ ступеня і медалями.

По закінченню Другої світової війни і скороченню Збройних сил СРСР Григорій Руденко повернувся в Україну. Влітку 1946 року його зарахували в органи державної безпеки. Після проходження спеціальної підготовки він упродовж усього життя працював по лінії зовнішньої розвідки, виконував важливі завдання за кордоном.

Водночас Г. Руденко закінчив Дипломатичну академію при МЗС СРСР. По звільненню зі служби і аж до 2009 року працював в Управлінні з обслуговування дипломатичного корпусу (пізніше реорганізоване у Генеральну дирекцію з обслуговування іноземних представництв в Україні) на посадах першого заступника начальника управління, заступника генерального директора, а потім радника. На заслужений відпочинок вийшов у 84-річному віці, маючи у трудовій книжці понад 65 років загального стажу. Він залишив вагомий слід не лише в історії розвідки, а й на дипломатичній ниві. З-під його пера вийшли книги “Основи дипломатичного протоколу”, “Україна дипломатична”, “Представництва іноземних держав в Україні”, “Основи консульських зносин”, “Стислий український дипломатичний довідник”, низка фахових досліджень і публікацій, що широко використовуються у професійній підготовці як майбутніх розвідників, так і вітчизняних дипломатів.

У Центрі професійного і патріотичного виховання співробітників СЗР України діяльності Григорія Руденко присвячено низку експонатів. Він завжди є бажаним гостем на всіх заходах, які проводяться у стінах української зовнішньої розвідки.

Керівництво і особовий склад Служби зовнішньої розвідки України щиро вітає ветерана з ювілеєм, висловлює щиру вдячність за мужність, відвагу і героїзм у роки війни, самовіддану працю в ім’я процвітання України і бажає міцного здоров’я на довгі роки, мирного неба, оптимізму і впевненості в майбутньому.

Прес-служба СЗР України


««««