Служба зовнішньої розвідки України розсекретила архівні матеріали про вбивцю Степана Бандери

31.05.2016

Служба зовнішньої розвідки України розсекретила архівні матеріали про агента КДБ Богдана Сташинського, який вбив Степана Бандеру та Льва Ребета. Сім томів справи під грифом «Цілком таємно» про вербування агента, здійснення ним провокацій проти оунівського підпілля на території Західної України та підготовку до терористичних актів проти лідерів українських емігрантських організацій розсекречено і переведено в електронний вигляд для подальшого оприлюднення.

Рішення про розсекречення архівних матеріалів прийнято керівництвом Служби зовнішньої розвідки України та здійснено галузевим державним архівом СЗРУ в рамках виконання Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» та розгляду звернень громадян України. Розсекречені матеріали дозволять дослідникам і всім, хто цікавиться історією, ознайомитись з оригіналами документів, які зсередини показують діяльність каральних органів СРСР.

В українській історії Богдан Сташинський залишив роковий слід. Після ліквідації лідерів українського національно-визвольного руху він був нагороджений радянською владою орденом Бойового Червоного Прапора, але пізніше втік на Захід, де покаявся у своїх злочинах. Після гучного процесу у ФРН він був засуджений до 8 років позбавлення волі за скоєні вбивства.

Сім томів справи охоплюють період з січня 1953 року по вересень 1975 року: з моменту заведення на Сташинського справи оперативної розробки «Тарас» до останньої  підшитої доповідної записки з власноручною резолюцією першого секретаря ЦК компартії України Володимира Щербицького: «Долучити до справи Сташинського». У ній ідеться про розслідування конгресом США  питання щодо наявності в ЦРУ пістолета подібного тому, з якого агент КДБ вбив Степана Бандеру.

2284 сторінки, зібрані в семи томах справи, детально  розповідають про розробку та вербування Сташинського, вміщують протоколи його допитів, підписку про згоду на співпрацю з органами держбезпеки, агентурні донесення про здійснені акції, провокації та характеристики учасників українського підпілля, розписки про отримання грошей та їх подальше використання, планування та хід проведення операцій з ліквідації учасників українського підпілля у Львівській області, навчання та тренування агента за різними напрямками, в т.ч. фізичного впливу на особу та закладання тайників, детальні доповідні про підготовку до роботи на нелегальному становищі та виведення за кордон, довідки та повідомлення про фінансову підтримку КДБ родини Сташинських під час перебування їх сина у закордонному відрядженні, вказівки з Москви вищого керівництва КДБ про необхідні заходи інформаційного впливу на західні ЗМІ та політиків для нейтралізації заяв Богдана Сташинського після його втечі до ФРН.

До справи також долучені статті, що в той час друкувались в іноземних газетах про вбивство лідерів українських емігрантських організацій. Водночас документи про проведення операцій з ліквідації Степана Бандери та Льва Ребета до справи не увійшли. Ці терористичні акції планувалися  безпосередньо Москвою і документи щодо цього зберігаються в Росії.

Понад шістдесят років справа Сташинського була засекречена і недоступна для громадськості. Тепер розсекречені матеріали дадуть змогу не лише детальніше дізнатися про життя та зраду колишнього агента КДБ, а й по-новому подивитись на деякі загальновідомі факти.

Див. розділ «Розсекречені архіви»

Прес-служба Служби зовнішньої розвідки України


««««