31 серпня 1932 року народився «видатний майстер шпигунства» Анатолій Баронін, який першим у СРСР здобув зразки Еболи

8/31/2020
singleNews

Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров’я поширила інформацію про можливий спалах в деяких африканських країнах, серед яких найуразливішою є Демократична Республіка Конго, небезпечної хвороби, відомої як лихоманка Ебола. Саме в Конго зафіксовано 96 випадків захворювання цим вірусом, 43 людини вже померли. За аналізом спеціалістів ВООЗ, якщо не будуть вжиті необхідні заходи профілактичного та лікувального характеру, новий спалах хвороби може мати катастрофічні наслідки.

Про заяву ВООЗ щодо поширення небезпечної хвороби ми згадуємо з іншого приводу: в 1970 році першим в Радянському Союзі добув зразки крові геморагічної лихоманки Ебола саме наш земляк – український розвідник Анатолій Баронін, якого німецький журнал «Штерн» назвав «видатним майстром шпигунства».

Полковник Баронін 50 років присвятив роботі у розвідці. Після закінчення  розвідшколи його відрядили до Африки, де він їздив країнами, вивчав міста, звичаї, встановлював контакти, допомагав африканським державам реалізовувати різноманітні програми розвитку та сприяння, розбудовувати спортивну та освітню інфраструктуру і, звісно, займався виконанням спеціальних завдань.

У Нігерії Анатолію Бароніну вдалося у надзвичайно стислі терміни виконати надважливе завдання Центру: здобути інформацію про нову небезпечну хворобу, яка у 1970 році охопила селище Ласса на північному сході Нігерії: за лічені години від невідомої хвороби, схожої на тиф, там вимерло все населення. Пізніше в науковому світі її почали називати, залежно від проявів, лихоманкою Ласса або лихоманкою Ебола. У фахівців виникли підозри про можливі випробування бактеріологічної зброї і потрібні були зразки зараженої крові для створення антивірусних препаратів. З великим ризиком для власного здоров’я та в цілому розвідмісії Анатолію Бароніну вдалося добути та переправити до СРСР вкрай необхідні матеріали. Пробірки із зараженою цією лихоманкою кров’ю терміново були відправлені спеціальним рейсом «Аерофлоту» до СРСР.

Загалом він тричі працював за кордоном резидентом радянської зовнішньої розвідки. Останні п’ять років служби був першим заступником начальника управління розвідки в Києві.

Анатолій Вікторович Баронін дійсно легендарна особистість радянської та української зовнішньої розвідки. За півсторіччя  роботи у розвідці  майже 25 років було віддано службі на керівних посадах у Першому управлінні органів держбезпеки  УРСР і підготовці молодих українських розвідників.

В незалежній Україні багато років працював професором Інституту Служби зовнішньої розвідки України, де займався підготовкою майбутніх українських розвідників.

За багаторічну сумлінну працю і вагомі здобутки у захисті національних інтересів України Анатолій Баронін удостоєний ордена Данила Галицького, почесного звання «Заслужений працівник освіти України», найвищої відомчої відзнаки СЗРУ – «Почесний співробітник Служби зовнішньої розвідки України» та багатьох інших відомчих заохочувальних відзнак.  

Співробітники та ветерани СЗРУ пишаються тим, що служили і працювали з видатним українським розвідником Анатолієм Бароніним, який, на жаль, помер 29 липня 2019 року, не доживши місяць до 87 років.