06.02.24 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

2/6/2024
singleNews

Спеціальний фонд у межах Мирного фонду ЄС для фінансування військових потреб України буде затверджено найближчим часом.

Нідерланди планують поставити Україні додатково шість винищувачів F-16 до раніше погоджених 18. 

Президент США Джо Байден висловив підтримку законопроєкту, який містить двопартійну угоду щодо кордону і допомоги Україні, та закликав Конгрес прискорити його ухвалення в обох палатах.

Очільник ситуаційного центру по Україні в Міноборони ФРН та координатор підтримки Києва генерал-майор Крістіан Фройдінг вважає, що українські військові здатні завершити війну, завдавши росії поразки на полі бою, однак постачання боєприпасів залишається центральним питанням підтримки Заходу. «Вона (війна) закінчиться, коли Україна виграє війну», – наголосив Фройдінг.

«….Він (путін) створює нестабільність, небезпеку для наступних поколінь всієї Європи. Ми маємо підтримувати Україну з простої стратегічної причини: якщо путін досягне успіху в Україні, наступними жертвами будуть інші члени євроатлантичної спільноти», – заявив міністр закордонних справ Португалії Жоао Гомеш.

Заступник голови Ради міністрів, міністр закордонних справ та міжнародного співробітництва Італійської Республіки Антоніо Таяні запевнив, що підтримка України залишатиметься пріоритетом G7, і наша країна може розраховувати на цю підтримку.

На тлі війни росії проти України завод фінської компанії Nammo Lapua з виробництва боєприпасів цього року збільшить випуск своєї продукції вп'ятеро.

Японія передала українським військовим медзакладам сучасне медобладнання.

У січні 2024 року Україна вийшла на рекордний за час широкомасштабного вторгнення показник фізичних обсягів експорту – вітчизняні виробники експортували 12 млн тон продукції.

рф

G7 та Європейський Союз обговорюють план щодо використання понад 250 мільярдів доларів із заблокованих активів російського центрального банку як заставу для допомоги у фінансуванні відновлення України.

ЄС працює над включенням понад 200 фізичних осіб і компаній до 13-го пакета антиросійських санкцій.

Британська поліція створила новий підрозділ для протидії загрозам, що походять від росії, ірану та Китаю.

У Болгарії затримали поліціянта з головного управління боротьби з організованою злочинністю міністерства внутрішніх справ, якого підозрюють у шпигунстві на користь росії.

Нідерландська компанія Yandex N.V. уклала угоду з продажу свого російського бізнесу «яндекс» – до 31 липня Yandex N.V. змінить назву та припинить використовувати бренди «яндекса». На тлі такого повідомлення акції «яндекса» на мосбіржі обвалились на понад 9 %.

Швейцарський трейдер Glencore продає всі свої акції і виходить з капіталу нафтокомпанії «русснєфть» після понад 20 років спільного бізнесу; Glencore був фактично монопольним покупцем сировини, що видобувається «русснєфтью».

Данський виробник насосного обладнання Grundfos узгодив всі формальності і продає свій завод «грундфос істра» на росії; на початку березня 2022 року Grundfos оголосив про зупинення бізнесу на рф, а в серпні – про закриття російського та білоруського бізнесу.

Італійський банк Unicredit продовжує шукати покупця для своїх російських активів і продовжує скорочувати бізнес на рф.

Через масштабні аварії на російських нафтопереробних заводах усі великі нафтові компанії рф вимушені зменшити експорт палива. Зокрема у період 1–30 січня експорт російського бензину скоротився на 31,5 % порівняно з аналогічним періодом 2023 року, до 442,3 тис. тон. лукойл мусив зменшити експорт бензину у понад шість разів, до 20,1 тис. тон щодо січня 2023 року. «газпром нєфть» скоротив продажі за кордон на 23 %, до 52 тис. тон.

У лютому експорт бензину з росії обвалиться ще більше, оскільки на перевалці через морські термінали почне позначатися скорочення експортних відвантажень із НПЗ у січні.

Найкритичніше на стан бензинового ринку росії вплинула аварія на ніжєгородском нпз лукойла: вихід із ладу каталітичного крекінгу, відновлення якого залишається під великим питанням, призвело до зменшення виробництва бензину Аі-95 на 200 тис. тон на місяць.

Одна з найбільших на росії нафтогазових компаній «сургутнєфтєгаз» поставила на внутрішній ринок рф лише 50 % бензину від плану.

Не довіряючи банкам, росіяни продовжують масово знімати гроші: у першій половині минулого року (останні дані цєнтробанка рф) обсяг грошей, знятих із банківських карток на касах магазинів більш як утричі перевищив показник другого півріччя 2022 року і становив 12 млрд руб.

У січні корпоративні позичальники розмістили облігації на загальну суму трохи більше 118 млрд руб, що в 12 разів нижче за результат грудня 2023 року і майже вдвічі менше, ніж за весь минулий рік, повідомив російський аналітичний портал сbonds.

У січні 2024 року продажі легкових автомобілів на росії обвалилися на 32,9 % порівняно з груднем 2023 року і на 6,7 % порівняно з січнем 2022 року.

Згідно із затвердженим на росії ще в 2021 році планом переходу до «клінічних рекомендацій щодо надання медичної допомоги», повністю робота над ними мала закінчитися до середини 2023 року і стати обов’язковими до виконання з 1 січня 2024 року, проте через російську кризу правітєльство перенесло цей термін на 1 січня 2025 року. Експерти заявляють, що таке рішення влади рф позбавило росіян доступу до інноваційної терапії.

роскомнадзор має намір закрити публічний доступ до інформації про вимоги гєнпрокуратури щодо блокування сайтів. Згідно з оновленим проєктом наказу служби, з доступу зникнуть також загалом відомості про підстави блокування.

Перший міністр Шотландії Хамза Юсаф заявив, що боротьба за свободу в білорусі також є актом боротьби за подальшу свободу в Європі та в усьому світі – і  уряд, який він очолює, робитиме все можливе для сприяння цій справі.

У білорусі з 1 січня підвищили тарифи на електроенергію для населення, а з 1 червня уряд планує підвищити на 14,5 % і тарифи на опалення житла.

Один із найбільших мобільних розробників із білоруським корінням геймдев-студія Belka Games ліквідує юрособу у мінську. Студія – стратегічний партнер AppLovin – світової мобільної рекламної платформи. У 2021 році Belka Games увійшла до топ-3 найбільших паблішерів із білоруським корінням за розміром виручки.

Одна з головних вимог фермерів, що протестують у 16 містах  Латвії – заборона на ввезення з росії та білорусі продуктів харчування без перехідного періоду.