07.02.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

2/7/2023
singleNews

Уряд Норвегії хоче виділити на допомогу Україні упродовж п’яти років 75 млрд крон (7,3 млрд євро), взявши кошти зі свого Пенсійного фонду – одного з найбільших у світі суверенних інвестфондів розміром $1,3 трлн. Прем’єр-міністр країни Йонас Гар Стьоре заявив, що Україна зможе використовувати гроші на власний розсуд, залежно від потреб.

Голова Міноборони Франції Себастьян Лекорню повідомив, що його країна надасть Україні ще 12 гаубиць Caesar.

Група українських військових прибула до Сполученого Королівства для навчання на САУ AS90.

Глава МЗС Сполученого Королівства Джеймс Клеверлі підкреслив, що надання Україні всіх необхідних засобів для перемоги у війні з росією є фактично єдиним шляхом до миру.

Польща пропонує, щоб західні лідери на Мюнхенській конференції з безпеки не просто обговорили можливість передачі винищувачів Україні, а прийняли рішення з цього питання. Сама конференція відбудеться з 17 по 19 лютого.

Дії росії не свідчать про заявлене нею «прагнення» до миру в Україні, тому будь-які розмови та заклики про можливі мирні переговори між москвою і Києвом не мають наразі жодного підґрунтя. Про це 6 лютого заявила постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд.

Південна Корея хоче брати участь у проєктах відновлення українських енергооб'єктів, які пошкодили росіяни за допомогою атак.

США планують збільшити мито на російський алюміній до 200 %.

Естонія з 6 лютого заборонила купувати, ввозити та перевозити російські нафтопродукти.

Запроваджена країнами G7 стеля цін на російську нафту позбавила рф 8 млрд доларів надходжень у січні.

рф

2022 року оператори зв’язку на понад 60 % скоротили обсяги встановлення нових базових станцій. Сталося це через зупинку постачань обладнання від компаній Nokia, Ericsson і Huawei, а складські запаси спрямовувались здебільшого на ремонт наявних мереж. За прогнозом, 2023 року нових станцій зв’язку буде встановлено ще на 50 % менше, ніж минулого року. Як завжди, найбільше постраждає населення віддалених від москви регіонів росії.

За оцінкою інституту економіки та регулювання інфраструктурних галузей рф, майже 40 % підприємств тепло- та водопостачання є збитковими.

За даним центробанку рф, у 66 % підприємств російського машинобудування не вистачає працівників; також дефіцит кадрів є в 48 % металургійних підприємствах, 48 % будівельних, 46 % агропромислового комплексу, 46 % сектору транспорту та зберігання, 41 % надання послуг. На підприємствах все активніше наймають молодь, жінок та людей похилого віку.

мінфін повідомив, що нафтогазові доходи федерального бюджету росії в січні становили 425,5 млрд руб, що є мінімальним показником із серпня 2020 року. Січневі доходи бюджету від видобутку та продажу нафти та газу порівняно з грудневими надходженнями (931,5 млрд руб) обвалились одразу на 54 %, а порівняно з січнем 2021 року – на 47 %. Таким чином, за офіційною статистикою, в січні поточного року бюджет рф недоотримав 159,6 млрд. руб нафтогазових доходів.

Витрати федерального бюджету рф у січні зросли на 59 %, до 3,117 трлн руб; дефіцит бюджету в січні становив 1,76 трлн руб (60 % від плану на рік). Такий стрибок дефіциту пояснюється падінням нафтогазових надходжень та значними витратами влади.

мінфін рф у січні вперше продав 3,6 тонни золота з фонду національного благосостоянія для покриття дефіциту бюджету країни, раніше лише накопичував.

На росії застосовується велика кількість старої сільгосптехніки, через що вона масово виходить із ладу: 2022 року закупівлі запчастин для її ремонту зросли у 6,3 раза. Проблема посилюється тим, що на ринку майже немає якісних комплектувальних від провідних іноземних брендів.

За даними росстату, 2022 року на росії виробництво ліфтів знизилося на 30 % (вироблено 21,6 тис. одиниць), а ескалаторів випущено лише дев’ять одиниць. Водночас вартість російських ліфтів зросла на 30–50 % через зміну логістичних ланцюжків для закупівлі імпортних комплектувальних. За прогнозом експертів, поточного року ситуація із виготовленням ліфтів не покращиться.

2022 року середньодобова інтенсивність руху на російських платних ділянках шляху М-3 знизилась на 7,8 %, М-11 – на 4,7 %. Причиною негативної динаміки є зменшення перевезення вантажів.

Компанія «яндєкс» буде змушена зупинити свої проєкти з виробництва безпілотних літальних апаратів і технологій штучного інтелекту через нестачу графічних процесорів (GPU) Nvidia. Навесні 2022 року «яндекс» мав отримати велику партію пристроїв, але американська компанія Nvidia зупинила постачання, а потім взагалі пішла з ринку рф. Навіть за паралельним імпортом доставити на рф необхідну кількість чипів неможливо.

2022 року російський ринок музичного стримінгу вперше в історії спостережень обвалився на 30–50 %, зараз він оцінюється в 5–7 млрд руб, а роком раніше становив 9,5 млрд руб. Сталося це через закриття провідними іноземними сервісами (Spotify, Apple Music, YouTube Music) своїх майданчиків для користувачів із рф, зупинку платіжних систем, виїзду із росії великої кількості активних і платоспроможних громадян.

Згідно з інформацією білоруської автомобільної асоціації (баа), ринок нових легкових автомобілів, що реалізуються дилерами баа у першому місяці нового року, впав на 46 % відносно січня 2022 року. За минулий місяць продали лише 756 нових легкових автомобілів. З часткою 72 % домінує марка Geely місцевого виробництва. Марочна пропозиція на ринку скоротилася до 11 брендів, модельна становить лише 34 позиції, що в 4 рази менше за показник річної давності.

мінфін білорусі повідомив, що за 2023 рік ставки акцизів на цигарки першої цінової групи зростуть у 2,2 раза, другий – на 60,9 %. Також передбачено підвищення ставок акцизів на міцні алкогольні напої – на 31,1 %. Це пов'язано з угодою з росією щодо зрівняння вартості цигарок і міцного алкоголю.