09.02.24 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

2/9/2024
singleNews

«Сполучені Штати розглядаються як важлива нація. Якщо Сполучені Штати відійдуть від подій, що станеться? Що тоді станеться на Близькому Сході, Тайванська протока? Що станеться в Азії? Що станеться з Україною?» – президент США Джо Байден відреагував на провал в Сенаті законопроєкту про безпеку кордонів та імміграцію, який дозволив би розблокувати понад 60 мільярдів доларів допомоги Україні.

Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що адміністрація президента Джо Байдена сподівається отримати двопартійну підтримку пакета допомоги для України, тому що, врешті, у США немає альтернативи, ніж надати Україні можливість отримати артилерію, засоби протиповітряної оборони та інші спроможності.

«Наше послання чітке: ми повинні зробити все можливе, щоб не допустити перемоги росії. Якщо ми цього не зробимо, то незабаром можемо прокинутися у світі, ще більш нестабільному, загрозливому та непередбачуваному, ніж за часів холодної війни», – переконаний канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Палата депутатів парламенту Італії схвалила рішення уряду щодо продовження військової допомоги Україні протягом 2024 року.

Україна почала детальні переговори з Данією щодо «гарантій безпеки».

Уряд Болгарії готує поправки до кримінального кодексу країни, які дозволили б переслідувати кремлівський режим за загарбницьку війну проти України, заявив міністр юстиції Болгарії Атанас Славов.

Уряд Швеції виділив на підтримку проєктів енергоефективності в Україні 26,4 мільйона євро.

Сполучене Королівство продовжить безмитну торгівлю з Україною майже на всі товари до 2029 року.

рф

росія чинитиме тиск на НАТО, використовуючи військові засоби, щоб послаблювати та роз’єднувати альянс, – ідеться в оновленій оцінці розвідувальної служби Міністерства оборони Данії. Аналітики вважають малоймовірним, що кремль спробує спровокувати прямий збройний конфлікт із найсильнішим у світі військовим блоком, проте спробує підірвати його зсередини.

До другої річниці агресії росії проти України Євросоюз запровадить нові антиросійські санкції проти фізичних осіб і компаній, які займаються виробництвом зброї та постачанням технологій і електроніки, що використовуються в російській оборонній промисловості, а також проти судноплавних компаній. Загалом ідеться про 55 компаній і 60 фізичних осіб.

Єврокомісія  вимагає від урядів країн-членів ЄС негайно перекрити нелегальний потік товарів у росію та закликає Брюссель взяти під контроль закриття лазівок у санкціях.

Європарламент ухвалив резолюцію, в якій засудив невпинні спроби росії щодо підриву європейської демократії.

Країни G7 мають намір обмежити можливості росії використовувати «тіньовий» флот для обходу цінових обмежень на нафту, – заявила керівниця відділу в управлінні фінансових санкцій Сполученого Королівства (OFSI) Ольга Димитреску. Зокрема буде заборонено продавати танкери невідомим власникам, а також запроваджуватимуться додаткові санкції проти тих, хто порушує встановлену стелю цін на російську нафту. За оцінкою аналітиків, «тіньовий» флот дозволяє росії перевозити до 45 % своєї нафти.

«Ми, європейці, повинні нарешті взяти на себе більше відповідальності, щоб стримати і зупинити російський імперіалізм. Це правильний шлях, незалежно від того, як зватимуть наступного президента (США) – Трамп чи Байден», –  заявив голова комітету Бундестагу з міжнародних справ Міхаель Рот.

Тайвань додав 77 позицій до списку верстатів, експорт яких до росії та білорусі заборонено. Нові обмеження набудуть чинності 8 березня. У заяві тайванського міністерства економіки йдеться про те, що це зроблено з метою не допустити використання російськими військовими високотехнологічного тайванського обладнання для війни з Україною.

Уряд Німеччини розглядає імовірність націоналізації підприємств російської державної компанії «роснєфть», зокрема четвертого за величиною нафтопереробного заводу у місті Шведт. Заводи «роснєфті», що обіймають близько 12 % потужностей німецької нафтопереробної промисловості, федеральним урядом були передані у 2022 році під довірче управління Федерального мережевого агентства.

Глава МЗС Молдови Міхай Попшой заявив, що варварська війна росії в Україні робить неможливим будь-яке поліпшення відносин з москвою у найближчому майбутньому. Водночас він запевнив, що його країна приєдналася до понад 80 % санкцій, запроваджених ЄС проти росії.

Уряд  Фінляндії ухвалив рішення продовжити термін закриття кордону з росією ще на два місяці – до 14 квітня.

Президент Фінляндії Саулі Нііністьо заявив, що його країна не боїться росії, але зберігає пильність.

У Китаї контейнеровозу «мoskva» відмовили у бункеруванні через російського бенефіціара.

російська газова компанія новатек, попри обіцянки влади рф, не має змоги в лютому розпочати відвантаження зрідженого природного газу зі свого проєкту «арктік спг-2» через нестачу власних зпг-танкерів льодового класу аrc7. За проєктом «арктік спг-2» було укладено довгострокові контракти на постачання газу, проте покупці відмовляються брати вантажі через те, що проєкт потрапив під санкції США.

російська судноверф «звєзда», яка мала побудувати судна для «арктік спг-2», цього року не виконає замовлення через заблоковані постачання іноземних комплектувальних та відсутність російських аналогів. 

У січні середня завантаженість виробничих потужностей російських підприємств знизилась, зокрема у видобутку – до 57 % (у грудні минулого року було 59 %), в обробці – до 61 % (62 % у грудні), повідомив росстат. 94,4 % підприємств у видобутку вважають нинішню економічну ситуацію на росії несприятливою для бізнесу, в обробці про це заявили 90,2 %.

2024 року для утримання економіки в умовах російської кризи влада рф забере з фонда національного благосостоянія 880 млрд руб (2023 року було виведено понад 1,1 трлн. руб).

2023 року понад 4,4 тисяч росіян відмовились від громадянства рф.

міноборони рф підготувало проєкт закону щодо встановлення граничного віку перебування на військовій службі під час мобілізації: для вищих офіцерів – до 70 років, решти офіцерів і солдатів за контрактом – до 65 років.

Влада лєнінградской області заборонила проведення мітингів та інших акцій протесту населення до 1 травня.

Європарламент ухвалив резолюцію «Про безперервні репресії та серії довільних арештів і затримань членів сімей політв'язнів у білорусі». Резолюція закликає режим лукашенка припинити репресії, звільнити політв'язнів та відновити їхні права. За резолюцію проголосувало 459 депутатів.

Міністр внутрішніх справ Литви Агне Білотайте підтримує закриття ще двох пунктів пропуску із чотирьох робочих на кордоні з білоруссю. При цьому міністр наголосила, що національна безпека Литви є «пріоритетом номер один».

Міністр внутрішніх справ і адміністрації Польщі Марчин Кервінський повідомив, що зараз триває робота над рішеннями, які дозволять ущільнити огорожу на кордоні з білоруссю.

Міністерство закордонних справ Польщі опублікувало заяву у річницю винесення вироку у білорусі журналісту Анджею Почобуту, в якій ідеться про те, що звільнення журналіста залишається пріоритетом для міністерства.

Білоруси Варшави 7 лютого на акції біля будівлі уряду Польщі закликали поставити ультиматум лукашенку: закрити кордон для транзиту товарів до повного звільнення політв'язнів.

В міністєрствє антімонопольного рєгулірованія і торговлі  рб пояснили стрімкий розгін інфляції в білорусі – ослаблення рубля, ажіотаж із купівлею товарів з боку населення, ситуація з цінами на росії, а також  розрив між реальними зарплатами та продуктивністю праці.

На колегії дєпартамєнта по авіації мінтранса рб повідомили, що у 2023 році єдина в країні авіакомпанія «бєлавіа» виконувала регулярні рейси до аеропортів десяти держав. Для порівняння, до 2020 року «бєлавіа» літала до 28 країн.

міністєрство сєльського хазяйства і продовольствія рб з 8 лютого збільшило на п'ять російських рублів за кілограм мінімальні експортні ціни на сир, що постачається на росію.