09.03.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
3/9/2023

«Позиція ООН абсолютно чітка: російське вторгнення в Україну є порушенням Статуту ООН та міжнародного права. Суверенітет, незалежність, єдність та територіальна цілісність України мають бути збережені згідно з міжнародно визнаними кордонами України», – заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Водночас Гутерреш висловився за продовження дії Чорноморської зернової ініціативи.
8 березня Шведське головування у Раді ЄС повідомило про плани Євросоюзу щодо розширення фінансування бюджету Європейського фонду миру на 2 млрд євро, з якого фінансуються військові постачання Україні.
Очільники міноборони держав ЄС домовилися терміново доставити в Україну боєприпасів на €1 млрд та розмістити спільні замовлення на додаткові, щоб забезпечити продовження постачання.
Німеччина у межах військової допомоги для України передала ще дві зенітні самохідні установки Gepard та близько шести тисяч боєприпасів.
«...18 німецьких танків Leopard 2A6 і три португальських танки можуть прибути в Україну цього місяця», – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. Також Пісторіус повідомив, що до кінця року в Німеччині пройдуть підготовку загалом дев'ять тисяч військовослужбовців ЗСУ.
Голова комітету у закордонних справах Бундестагу Міхаель Рот виступає за розгляд питання про подальшу військову допомогу Україні. «...Якщо Україна виграє цю війну, то це також послужить інтересам миру і безпеки Німеччини», – переконаний Рот.
У Чехії для України зібрали 15 мобільних зенітних комплексів Viktor. Нові комплекси вирушать до України наприкінці березня цього року. У рамках ініціативи «Подарунок путіну» волонтерам вдалося зібрати 90 млн чеських крон.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час зустрічі з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн оголосив про посилення підтримки України в межах програм із тренування українських військовослужбовців. Також Оттава виділить три мільйони доларів на знешкодження наземних мін і боєприпасів в Україні на додаток до 32 мільйонів доларів, які вже були виділені на протимінну діяльність. Євросоюз виділить 43 мільйони євро на ці ж цілі.
Президент США Джо Байден у телефонній розмові з французьким колегою Еммануелем Макроном обговорив продовження підтримки України. «Лідери обговорили свою підтримку України, оскільки брутальне російське вторгнення триває вже другий рік. Зокрема йшлося про їхнє зобов'язання продовжувати надавати Україні безпекову допомогу та покласти на росію відповідальність за її агресію», – зазначили у Білому домі.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що загальна вартість наданої Україні допомоги від союзників за час повномасштабної війни становить близько 150 мільярдів євро.
У Болгарії визнали конституційною військову допомогу Україні.
Міністерство оборони Угорщини підтвердило, що бере участь у підготовці військових медиків з України.
Україна отримала перелік із 29 тисяч актів права Європейського Союзу, які мають стати частиною національного законодавства до вступу України в ЄС.
Тимчасовий захист для українських біженців в ЄС можуть продовжити до 2025 року.
Данія та Миколаївська область уклали меморандум про відбудову.
28 країн підтвердили, що створять екзаменаційні центри для проведення Національного мультипредметного тесту для українських абітурієнтів.
МЗС Швеції оголосило про виділення майже 11 млн євро на підтримку жінок і дівчат в Україні і Молдові. Ця підтримка спрямована на посилення зусиль двох країн щодо задоволення гуманітарних потреб жінок і дівчат та сприяння розширенню їхніх можливостей і прав як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.
Країни Євросоюзу замістили імпорт дизельного пального з рф постачаннями із Саудівської Аравії.
рф
Японська компанія Yanmar Holdings, яка виробляє дизельні двигуни, важку техніку та сільськогосподарську техніку повідомила, що з квітня повністю зупинить свою діяльність на російському ринку.
Німецький виробник шин та автомобільної електроніки Continental AG готується до закриття свого російського бізнесу.
Данська пивоварна компанія Carlsberg планує протягом весни продати всі активи в росії.
російські експортери, накопичивши великі суми в індійських рупіях, не знають, що з ними тепер робити: Індія не дозволяє торгувати її валютою на московській біржі та конвертувати рупії у рублі.
За рік (з лютого 2022 року до лютого 2023 року) попит на первинну нерухомість на росії знизився на 30,4 %. У лютому поточного року найменший попит на житло у московській області (за рік зниження на 50 %), краснодарі (на 45,4 %), ростові-на-дону (на 44 %).
Приземлення 5 березня 2023 року на цивільний аеропорт пулково погано керованого літака стратегічної авіації з ракетами загальною масою вибухівки у майже 2 тони у тротиловому еквіваленті, падіння винищувача Су-34 в єйську, регулярні інциденти з «жорсткою посадкою» гелікоптерів, менш відомі аварії російських вкс та проблеми зі стратегічними літаками напряму пов'язані з тим, що росія не здатна обслуговувати свої борти. Заводи росії не можуть виготовляти потрібну кількість запчастин, а чималу кількість деталей взагалі виробляли за кордоном, тож замінити їх наразі нема чим. До того ж загарбникам не вистачає навіть банальних розхідників типу якісних мастил. Ще й через необхідність розосередження по різних аеродромах подалі від України літакам стратегічної авіації доводиться долати зайві тисячі кілометрів, що вибиває їх ресурс із шаленою швидкістю. Тож недивно, що вкс росії несуть пряму загрозу своєму ж населенню, адже кожен 10-й виліт літаків супроводжується аварійними ситуаціями, а в такому випадку падіння бортів на голови росіянам є лише питанням часу.
російський стадіон «лужнікі» визнали непридатним для спортивних змагань. Однією з причин називають масштабний мітинг-концерт, організований там напередодні роковин повномасштабного вторгнення рф в Україну, на який зігнали 200 тисяч росіян.
Литва затримала та повернула до білорусі 32 вагони з продукцією російського нафтового гіганта «лукойл», на який поширюються міжнародні санкції. За інформацією директора зі стійкості Литовських залізниць Едвінаса Керза, вагони були заявлені як транзитний вантаж, але реально вони призначалися для експорту.
У столиці білорусі в січні 2023 року ввели в експлуатацію лише 13,9 тис. квадратних метрів житла загальної площі, що у 4,6 раза менше, ніж у січні 2022 року. При цьому, за даними національного статистичного комітету рб, із державною підтримкою у мінську не було введено в експлуатацію жодного квадратного метра житла.
За даними бєлстату, найбільше у середньостатистичній білоруській родині витрачають на їжу. Так, частка витрат харчування в одному домашньому господарстві становить 39,7 %. На непродовольчі товари йде 33,7 %, на послуги – 24,1 %. На думку економістів, така ситуація не повинна бути в аграрній країні, де колосальні гроші вкладають у виробництво сільгосппродукції.
За інформацією правозахисників, у білорусі в місцях несвободи на сьогодні перебувають 155 жінок-політв'язнів, 70 із яких переслідуються за участь у акціях протесту у 2020 році.