10.03.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

3/10/2023
singleNews

Американська розвідка співпрацює з Францією та іншими партнерами й союзниками у світі, щоб протидіяти приватній російській військовій компанії «вагнєр», яка воює проти українських військ на сході України, – заявив під час свідчень у Комітеті з розвідки Сенату США директор ЦРУ Вільям Бернс.

Міністр оборони Словаччини Ярослав Надь заявив, що Польща погодилась на спільну передачу МіГ-29 Україні, і настав час словацькому уряду ухвалити рішення з цього питання.

У Польщі завершились навчання українських військовослужбовців на танках Leopard 2, і Україна отримала решту 10 із 14 обіцяних одиниць техніки з польського боку. «Ми підтримуємо Україну в межах міжнародної коаліції. Крім польських 14 танків Leopard, у складі цього батальйону є також чотири танки з Канади, вісім танків із Норвегії, а також шість – із Іспанії», – зазначив міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак.

Литва закликала ЄС прискорити зусилля зі спільної закупівлі додаткових 155-мм артилерійських боєприпасів для України. «Ми повинні прискорити доставлення зброї та боєприпасів в Україну і виділити додаткові кошти на закупівлю 155-мм боєприпасів. Розмір замовлення має відповідати потребам України. Додаткові кошти ми повинні виділити ще у 2023 році», – сказав міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Чеський уряд схвалив направлення місії у складі до 15 співробітників Військової служби правопорядку для допомоги в розслідуванні воєнних злочинів в Україні.

Члени комітету з питань оборони Палати громад Сполученого Королівства запропонували передати іншим країнам НАТО власні винищувачі RAF Typhoon, аби заохотити тих надати Україні бойову авіацію.

Президент Естонії Алар Каріс висловив солідарність з українцями, які стали цілями чергових російських атак: «Мої думки з усіма українськими містами, які минулої ночі зіткнулися з черговою хвилею російських ракетних і безпілотних атак. Цілями були суто цивільні, житлові райони та інфраструктура. Що робити з країною, яка використовує крилаті ракети проти мирного населення?».

Високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель констатує, що нещодавні обстріли України ще раз демонструють намір росії повністю знищити цивільну інфраструктуру країни.

Єврокомісія запропонує країнам ЄС і далі скорочувати споживання газу на 15 %.

Комісарка ЄС з питань енергетики Кадрі Сімсон заявила, що Україна візьме участь у схемі спільної закупівлі газу з країнами Європейського Союзу.

Литва та Україна мають намір з'єднати порти Клайпеди та Одеси залізницею. Такий коридор в обхід білорусі та росії важливий не тільки для Литви, а й для інших країн Балтії, щоб ефективно використовувати свої морські порти.

Мінфін США повідомив, що з початку повномасштабної агресії рф проти України Сполучені Штати та їхні союзники заморозили понад $ 58 млрд активів росіян, які потрапили під санкції.

Уряд Чехії перегляне дозволи про безоплатну передачу права користування 40 земельними ділянками, наданими спочатку радянському союзу, а потім росії для дипломатичних місій.

Сенат Чехії ухвалив резолюцію, спрямовану проти участі білоруських і російських спортсменів у Олімпійських іграх 2024 року. За неї проголосували 63 із 67 сенаторів. Резолюція містить заклик до Олімпійського комітету Чехії виступати проти участі спортсменів із білорусі та рф на засіданні Міжнародного олімпійського комітету.

Міжнародна асоціація ORCID, яка, зокрема, реєструє ORCID ID – унікальний номер вченого, який дає змогу ідентифікувати саме його публікації, патенти, гранти та інші результати наукової діяльності, зупинила співпрацю із представниками рф.

Європейська асоціація наукових редакторів (EASE) виключила росіян зі свого складу.

До Литви не пропустили судно під прапором рф, а також літак, на борту якого перебував громадянин росії, заявив міністр комунікацій і транспорту Литви Марюс Скуодіс.

Уряд Литви продовжив дію режиму надзвичайного стану на кордоні з росією та білоруссю до 2 травня. Правовий режим надзвичайного стану дасть можливість продовжити посилення контролю за громадянами білорусі й рф та протидіяти нелегальним мігрантам.

рф

Окружний суд Східного округу Нью-Йорка (США) видав ордер на арешт літака Boeing, який належить російській компанії «роснєфть», вартістю понад $ 25 млн. Суд ухвалив рішення про вилучення на підставі порушень експортного контролю і санкцій, введених щодо росії за вторгнення в Україну. «роснєфть» і її головний виконавчий директор ігор сєчин, який є найближчим соратником президента рф путіна, теж потрапили під санкції американського уряду.

Митна система Туреччини блокує оформлення транзиту санкційних вантажів до росії.

Майже 600 російських членів Європейського товариства клінічної онкології (ESMO) не сплатили членські внески за 2022 та 2023 роки.

Генеральний директор австрійської ювелірної компанії Swarovski Алексіс Назард заявив про намір повністю зупинити діяльність на росії.

За міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ), сбєрбанк 2022 року отримав 270,5 млрд руб. чистого прибутку, що на 78,2 % або в 4,5 раза менше, ніж роком раніше (1,246 трлн руб).

центробанк рф повідомив, що через заміну обладнання та комплектувальних виробництва «недружніх країн», у 30 % російських компаній зросла собівартість продукції, у 12 % – почастішали поломки, у 12 % – погіршилась якість продукції, у 8 % – знизилась продуктивність.

У москві, свердловській та тульській області пролунали сигнали повітряної тривоги, які злякали росіян.

диктатор лукашенко 9 березня підписав закон про смертну кару для чиновників за держзраду. закон прийняли «для посилення протидії злочинам екстремістської (терористичної) та антидержавної спрямованості». законом передбачається поширення кримінальної відповідальності за зраду державі, вчинену посадовою особою, на всіх осіб, які обіймають державні посади. При цьому за зраду державі, вчинену посадовою особою або військовослужбовцем, запроваджується можливість застосування виключного покарання – смертної кари. За низку злочинів антидержавної спрямованості встановлюється додаткове покарання у вигляді штрафу.

самопроголошений президент білорусі алєксандр лукашенко схвалив проєкт закону «про народне ополчення». Чисельність «ополчення» може становити 100 – 150 тис. людей. Їм мають намір видавати стрілецьку зброю, що зберігатиметься при них.

генеральна прокуратура білорусі розпочала підготовку закону, яким буде визначено порядок провадження у кримінальних справах щодо померлих осіб. Ідеться про причетних до злочинів проти миру та безпеки людства, військові злочини.