12.09.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

9/12/2023
singleNews

Європейський Союз заявив про невизнання російських фейкових «виборів» на тимчасово окупованих територіях України і наголосив, що керівництво рф відповідатиме за наслідки цих незаконних дій.

«Ми рішуче засуджуємо нелегітимні бутафорські «вибори», що відбулися 8–10 вересня 2023 року на тимчасово окупованих рф територіях України», – йдеться у спільній заяві глави Комітету міністрів Ради Європи Кріш’яніса Каріньша, президента Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокса та генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич.

Президент США Джо Байден заявив, що серед учасників саміту G20 в Індії панувала згода стосовно встановлення справедливого миру в Україні.

Держсекретар США Ентоні Блінкен вважає супутниковий зв’язок  Starlink  «життєво важливим інструментом» для України.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) у межах фінансової угоди «Енергоефективність громадських будівель в Україні» профінансує найкращі українські проєкти з енергоефективності у громадських будівлях, зокрема лікарнях, школах, ВНЗ, дитсадках, аптеках, бібліотеках тощо.

Бізнес Японії готовий долучитись до відбудови України та пропонує низку сучасних технологій, що сприятимуть прискоренню відновлення. 

Україна та Німеччина підписали декларацію про наміри побудувати навколо Чорнобильської АЕС вітрову електростанцію.

Уряд Німеччини доручив компанії Rheinmetall поставити в Україну ще 40 бойових машин піхоти Marder. 

Німеччина збільшує невідкладну гуманітарну допомогу Україні на 20 млн євро.

НАТО на 2024 рік готує найбільші з часів «холодної війни» спільні командно-штабні навчання на території Німеччини, Польщі і країн Балтії, в яких візьмуть участь понад 40 тисяч військовослужбовців, від 500 до 700 літаків та  понад 50 кораблів.

Уряд Чехії планує розглянути поправку, яка передбачає продовження статусу тимчасового  захисту для українських біженців до кінця березня 2025 року.

Останні результати соцопитування «Євробарометр»  свідчать, що більшість європейців продовжують виступати за підтримку України: гуманітарну підтримку  постраждалих від війни українців з боку ЄС  схвалюють 86 % опитаних;  згодні приймати у ЄС українців – 77 %; економічні санкції проти росії  підтримують 71 %; 65 % схвалюють фінансову та економічну підтримку України; 57 %  підтримують закупівлю зброї та боєприпасів для України; схвалюють підтримку ЄС  України на шляху європейської інтеграції та інтеграції до єдиного ринку – 67 % і 65 % відповідно.  Водночас понад 80 % європейців підтримують подальше зменшення залежності від росії та ощадливе споживання ресурсів.

Єврокомісія з метою  вирішення проблеми українського зернового імпорту 13 вересня  проведе чергову зустріч в межах Координаційної платформи за участі України, Польщі, Словаччини, Болгарії, Румунії та Угорщини.

Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк розкритикував росію за вихід із Чорноморської зернової угоди, а також за її атаки на сільськогосподарські об’єкти і зернову інфраструктуру України, що призвело до зростання цін на продовольство.

За  ініціативи Грузинсько-Української платформи, завдяки програмі розвитку ООН (ПРООН) та за підтримки Німеччини у межах  проєкту «Покращення верховенства закону та підвищення доступу до правосуддя для всіх» 13 вересня у Тбілісі розпочне роботу «Український дім».

рф

72 % опитаних громадян із 36 країн заявили, що «росія є загрозою миру» – йдеться в дослідженні видання U.S. News & World Report у рамках опитування «Кращі країни». Найбільше росію як загрозу сприймають її сусіди – Фінляндія, Японія, Польща, а також Данія: там показник перевищив 90 %. У США росію вважають загрозою 88 % американців, при цьому майже 80 % опитаних виступають за продовження надання військової допомоги Україні для відбиття російської агресії.

У рейтингу «Кращі країни» також простежується загальна думка іноземців про росію як країну, не дуже привабливу для проживання людей, зокрема в рейтингу «якість життя» рф відведено всього 14,5 пунктів зі 100 можливих, «відкритість для бізнесу» – 0 пунктів (останнє місце у світі), «привабливість для цікавого проведення часу» – 6,6 пункту; «дружелюбність» росіян іноземці оцінили всього в 0,4 пункту, «можливості для задоволення» – у 3,2, «можливості для туризму» – в 3,9.

Посольство росії у Фінляндії у своєму Telegram-каналі рекомендувало росіянам утриматися від поїздок до Фінляндії на автомобілях із російськими реєстраційними номерами через загрозу їхнього арешту під час перетину державного кордону.

Правоохоронні органи Туреччини повідомили, що в країні зросла кіберзлочинність через хакерів-мігрантів із росії, які займаються дрібним онлайн-шахрайством.

російський виробник алюмінієвих банок для пива та безалкогольних напоїв «арнєст упаковочниє рєшєнія» (виготовляє 70 % банок на рф) повідомив про підвищення цін на свою продукцію з 5 жовтня 2023 року до 31 грудня 2024 року. Наскільки відбудеться подорожчання не уточняється, але у більшості пивоварень алюмінієва банка становить 15–17 % собівартості кінцевої продукції.

голова правління російського банку втб костін заявив, що необхідно закрити лазівки щодо виведення росіянами грошей за кордон; крім чинного обмеження переказу $ 1 млн на місяць, він пропонує запровадити ліміт на переказ коштів у рублях на рівні 100 млн руб. цєнтробанк рф також підтвердив обговорення ідеї обмеження переказів за кордон у рублях.

Банк втб повідомив, що за підсумками діяльності 2023 року найімовірніше не виплачуватиме дивіденди своїм акціонерам.  

Через російську кризу «росатом» збирається ухвалити рішення про додаткове продовження терміну експлуатації совєтських атомних криголамів «таймир» та «вайгач» (жодна країна ще не експлуатувала атомні криголами понад 36 років).

російська об’єдіньонная судостроітєльная компанія «має величезну фінансову діру і глибоке технологічне відставання, особливо в зоні цивільного суднобудування», – заявив глава совєта директоров оск костін.

глава російского союза промишлєнніков і прєдпрініматєлєй шохін заявив, що випадки націоналізації приватних активів турбують бізнес-спільноту. «У нас ніхто не знає, хто в черзі може бути наступним», – розповів він про атмосферу у своїй організації.

білоруські емігранти в Литві, яких мінськ позбавив права на отримання паспортів за кордоном, зможуть отримати спеціальні литовські проїзні документи.

Агентство S&P Global Ratings зупинило довгострокові та короткострокові суверенні кредитні рейтинги республіки білорусь в іноземній валюті «SD/SD» та суверенний кредитний рейтинг «CCC/C» у національній валюті через настання терміну погашення. Це рішення ухвалене за відсутності достатньої та своєчасної інформації для підтримки рейтингів країни. Агентству не вистачає даних про виконання бюджету уряду, склад його боргу та графік його погашення.

На білоруському полігоні лосвідо 11 вересня розпочалося тактико-спеціальне навчання для білоруських пропагандистів «воєнкор-2023». Навчатимуть військкорів інструктори миротворчої роти 103-ї отдєльной гвардєйской воздушно-дєсантной брігади. Основне завдання навчань – навчити журналістів навичок роботи у зоні збройного конфлікту.

мінскгорісполком підбив підсумки виконання бюджету столиці за перше півріччя. Доходи – на рівні 3,97 млрд рублів, а витрати становили 3,99 млрд. У результаті вийшов бюджетний дефіцит 22,6 млн рублів. Раніше такої перевитрати грошей у столиці не було і вона навіть перераховувала свої кошти до бюджету країни. За прогнозами чиновників, максимальний розмір дефіциту бюджету мінська на кінець цього року може становити 350 млн рублів.

Влада Угорщини не пустила в країну пропагандистку білоруського телеканалу ств надєжду сасс. Її зупинили в аеропорту, протримали ніч у Центрі тимчасового утримання та відправили назад до білорусі. надєжда сасс та її чоловік депутат Верховної ради України олег волошин (на батьківщині підозрюють у держзраді) переїхали з України до білорусі у 2022 році, за 11 днів до вторгнення російських військ.