16.03.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
3/16/2023

Міністерка енергетики США Дженніфер Гренхолм закликала «перекрити джерело фінансування» російських збройних сил, а саме «експорт ядерних реакторів у всьому світі». Вона вважає, що країни мають надавати перевагу «авторитетнішим і відповідальнішим альтернативам російської комерційної ядерної галузі».
Міністр оборони США Ллойд Остін повідомив, що дев'ять країн пообіцяли надати Україні понад 150 танків Leopard.
Вісім сенаторів США від обох партій звернулися до міністра оборони Ллойда Остіна з вимогою надати більше інформації про те, що потрібно для відправлення винищувачів F-16 в Україну. «Ми вважаємо, що США повинні уважно розглянути питання про надання Україні літаків F-16. Це була б значна допомога, яка могла б змінити правила гри на полі бою», – ідеться в листі.
США вкотре зазначили, що не виступатимуть проти рішення інших держав передати Україні бойові літаки.
Речник уряду Польщі Пьотр Мюллер сказав, що Варшава отримала чіткі заяви від кількох країн, які бажають поставити Україні винищувачі МіГ-29. Ці літаки можуть потрапити до України упродовж кількох тижнів.
Уряд Словаччини 15 березня почав обговорювати питання про передачу Україні своїх старих винищувачів МіГ-29.
Прем'єр-міністр Латвії Кріш'яніс Каріньш вважає, що після завершення бойових дій Україна має стати членом НАТО з усіма гарантіями безпеки.
Уряд Данії та більшість партій у данському парламенті домовилися про створення фонду в розмірі 7 млрд данських крон (1 млрд доларів США) для цивільної, військової та економічної допомоги Україні.
Глави МЗС України та Ісландії підтримали створення під егідою Ради Європи міжнародного реєстру збитків, завданих агресією рф.
Країни ЄС вважають за необхідне вже у березні знизити стелю цін на російську нафту на $ 5 за барель – до $ 55, водночас влада Польщі, Латвії та Литви пропонує відразу знизити на майже на 15 % - з $ 60 до $ 51,45. У лютому вартість російської нафти urals була значно нижчою від запровадженої стелі цін і становила $ 50 за барель.
Європейський парламент затвердив резолюцію, що засуджує систематичні репресії білоруського режиму проти білоруського народу та інакодумців і закликає до подальших санкцій проти цієї країни. У резолюції висловлюється засудження нових політично вмотивованих вироків, включаючи рішення у справах нобелівського лауреата Алєся Біляцького та правозахисників «Вясни», заочних процесів над керівниками та членами Координаційної ради. Резолюція також містить засудження переслідування білоруською владою польської та литовської національних меншин.
Депутати Європарламенту звернулися до президента УЄФА Олександра Чеферіна із закликом не допускати збірну білорусі з футболу до відбіркових матчів на чемпіонат Європи 2024 року. Звернення підписали 102 парламентарі. Кваліфікаційні матчі мають розпочатися наступного тижня.
Мер Парижа Анн Ідальго заявила, що немислимо, щоб російські та білоруські спортсмени були допущені до участі у літніх Олімпійських іграх 2024 під своїми національними прапорами.
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян підтвердив заборону на в’їзд у країну російським пропагандистам – головній редакторці rt маргариті сімоньян і засновнику таблоїда life араму габрелянову. «Також я хочу звернути вашу увагу на один факт: якби ці люди вчинили хоч один відсоток тих дій щодо своїх країн, які вони чинили проти Вірменії, то вони навіть у свій власний будинок не змогли б потрапити. І цим усе сказано», – зазначив Пашинян.
Литва скасувала посаду аташе з митних питань у своєму посольстві в москві.
Зовнішнє управління німецького регулятора над нпз «роснєфті» у Шведті продовжено з 15 березня на півроку з метою захисту енергобезпеки ФРН.
рф
На росії дуже занепокоєні запровадженою останнім пакетом санкцій США забороною постачати на рф і білорусь усі газові турбіни та запчастини до них, що може зірвати втілення ключових російських експортних проєктів. Нові правила експортного контролю також передбачають заборону на експорт, реекспорт, прямий чи непрямий продаж чи постачання газових турбін із США будь-якій особі, яка перебуває в рф.
Припинення постачання критичних вузлів призведе до проблем щодо впровадження стратегічної програми з реконструкції газопровідної системи росії. Зокрема під загрозу поставлено виробництво та сервісне обслуговування найважливіших для «газпрому» газоперекачувальних агрегатів гпа-32 «ладога», встановлених на компресорних станціях газопроводів «бованенкове–ухта» та «сіла сібірі», головній компресорній станції «турецького потоку» «русская», на амурському газопереробному заводі та спг-проєкті «сахалін-2».
центробанк рф перевірив фінансові установи росії, як результат встановлено: 55 % банків роблять середню кількість помилок і мають середній рівень фінансової дисципліни, 27 % – роблять велику кількість помилок за низької дисципліни, 18 % – дисципліновані та рідко помиляються. Також встановлено, що тільки 30 % фінзакладів мають ефективний рівень зрілості систем управління даними, 34 % – перебувають на стадії «розвитку», 36 % – на «початковому рівні».
У лютому на росії введено в експлуатацію 8,3 млн кв. м житла, що на 17,2 % менше за аналогічний період минулого року. Більшість житла росіяни самі побудували для себе у приватному секторі – 5,38 млн. кв. м, проте це на майже 25 % менше за минулий рік.
мінфін та мід рф заради амбіцій кремля запропонували зупинити угоди про уникнення подвійного оподаткування з країнами, з якими у рф 2022 року почалась конфронтація, а це майже 60 провідних країн.
Уряд рф виділив майже 300 млрд руб, щоб спробувати викупити літаки в іноземних лізингодавців.
За даними фєдєральної таможенної служби рф, доходи бюджету від експорту товарів із росії в січні скоротились на 28 % – до $ 32,9 млрд, а від імпорту на 4,7 % – до $ 22,2 млрд.
заступник міністра фінансів росії сазанов заявив, що «під сплату одноразового збору до бюджету підпадають усі, крім нафтогазу, вугілля, сектору мсп та компаній із доподатковим прибутком за 2021–2022 роки менше 1 млрд рублів». Ідеться про запровадження додаткового, окрім щорічного планового податку на прибуток, підзаконного збору коштів з підприємств, зокрема і з банків, який кремль збирається визначити у квітні.
У воронезькій, пензенській та липецькій областях населенню масово вручають повістки, нібито для «актуалізації даних військового обліку у військкоматах». Повістки надсилають за місцем проживання та передають через роботодавців. Водночас кремль запевняє, що «не обговорюється підготовка нової хвилі мобілізації», а мінпромторг надіслав до міноборони рф перелік затребуваних працівників опк для відстрочення від весняної мобілізації та призову на строкову службу.
начальнік московського управління мвд баранов заявив населенню про відсутність «надзвичайних подій під час проведення часткової мобілізації у москві». Водночас 15 березня судом ухвалено рішення про засудження до 13 років позбавлення волі 22-річного кіріла бутиліна, який кинув «коктейль молотова» у будівлю військкомату у підмосковних луховицях. 2022 року на росії скоєно 22 спроби спалення військових комісаріатів та обстрілу їх будівель.
2022 року на росії заборонили діяльність 17 іноземних неурядових організацій, 23 – визнали небажаними для перебування в країні.
Спікер правлячої партії Зімбабве ZANU-PF Крістофер Мутсвангва заявив, що його країна успішно торгує з білоруссю через Афрексімбанк, штаб-квартира якого розташована в Каїрі. Банк нейтральний, належить нігерійцю і не входить до системи SWIFT. Афрексімбанк є панафриканською багатосторонньою фінансовою установою, уповноваженою фінансувати та просувати внутрішньоафриканську та зовнішню торгівлю. Він також управляє Фондом розвитку експорту в Африці та має статутний капітал 5 млрд доларів.