28.05.2021 Огляд заходів іноземних держав щодо протидії поширенню COVID-19 у світі

5/28/2021
singleNews

Австрійська Республіка

Парламент Австрії схвалив законопроєкт, що запроваджує так званий "зелений пропуск", який відкриє його власникам доступ до ресторанів, готелів та культурних закладів, якщо вони зможуть довести, що щеплені, вилікувалися від COVID-19 або отримали негативний тест. За законопроєкт проголосували всі основні партії, крім популістської FPO.

Республіка Болгарія

Міністерство охорони здоров’я Болгарії оновило рішення щодо тимчасової заборони в’їзду на територію країни, згідно з яким з 1 червня до 31 липня громадянам України на територію Болгарії дозволено в’їзд за умови наявності одного з таких документів:

– сертифіката вакцинації про завершення програми вакцинації проти COVID-19. Завершенням програми вакцинації вважається введення відповідної кількості доз вакцин проти COVID-19 та закінчення 14-денного періоду від дати введення останньої дози вакцини. У документі мають бути вказані особисті дані особи згідно з паспортом громадянина України для виїзду за кордон (латинкою), дата народження, дата вакцинації, торгове найменування та номер партії вакцини проти COVID-19, назва виробника/власника реєстраційного посвідчення, країна, в якій воно видане, та назва компетентного органу, який його видав;

– довідки, що показує негативний результат тесту на COVID-19 методом ПЛР, який має бути зроблений за 72 години до перетину кордону, або негативний результат швидкого антигенного тесту, проведеного за 48 годин до в’їзду в країну. У згаданому документі мають бути вказані особисті дані особи згідно з паспортом громадянина України для виїзду за кордон, відомості про лабораторію, що провела дослідження (найменування закладу, адреса та контактні дані), дата проведення тестування, а також прописаний латиницею метод (PCR або RAT) та негативний результат;

– документа, що показує позитивний результат тестування на COVID-19 методом ПЛР  або швидкого антигенного тесту для осіб, які перехворіли на COVID-19 у період від 15 до 180 днів від зазначеної в документі дати проведення дослідження. У документі мають бути вказані особисті дані особи згідно з паспортом громадянина України для виїзду за кордон (латинкою), відомості про лабораторію, що провела дослідження (найменування закладу, адреса та контактні дані), дата проведення тестування, а також прописаний латиницею метод (PCR або RAT) та позитивний результат.

Дітям до 5 років дозволено в’їжджати на територію Болгарії без надання вищезазначених документів.

Особам, які здійснюють транзит територією Болгарії та можуть гарантувати негайний виїзд, не є необхідним надання документів про щеплення, негативний ПЛР-тест або позитивний тест на антитіла.

Грецька Республіка

У Греції зареєстрували п'ять випадків тромбозу з синдромом тромбоцитопенії (ТТС), пов'язаних з вакциною AstraZeneca, повідомила Національна організація з лікарських засобів (EOF) 26 травня. Ці п'ять випадків були виявлені серед більш ніж 900 000 вакцинацій, що відповідає одному інциденту на 181 000 осіб або 0,55 % на 100 000 осіб. Що стосується вікових груп, то ймовірність виникнення ТТС у віковій групі 30-39 років становить 1,58 на 100 000, а ймовірність виникнення ТТС у віці 40-49 років – 2,28 на 100 000.

Королівство Данія

Відсьогодні данське населення має можливість отримати перше щеплення вакцинами «AstraZeneca» або «Johnson&Johnson», які були виведені з державної програми вакцинації, у відкритій медичною компанією «Practico» клініці в центрі «DGI Byen» у м. Копенгаген. Уже 18 тисяч осіб подали заявки на добровільне отримання однієї з двох наведених вище вакцин, які були виключені з національної програми через незначні побічні ефекти. Компанія «Practico» спочатку відкриває одну клініку, але розраховує поширити свою діяльність на всі великі данські міста.

Естонська Республіка

Уряд Естонії готовий скасувати вимогу носити маски з середини червня 2021 року. Місцеві вірусологи в цілому підтримують таке рішення, але із застереженнями. Професор кафедри прикладної вірусології Тартуського університету Андрес Мерітс назвав відмову від масок «розумним кроком». Але слід зробити виняток, наприклад, щодо громадського транспорту, де люди більше контактують», – повідомив професор. «Моя порада – продовжувати вакцинацію в швидкому темпі і керуватися здоровим глуздом».

Республіка Кіпр

Кіпр з 10 червня скасує комендантську годину, запроваджену через пандемію коронавірусу. Міністерство охорони здоров'я Кіпру надало роз'яснення щодо майбутніх пом'якшень заходів, які були оголошені раніше. Згідно з новими заходами, комендантська година буде перенесена з опівночі на 01:00 з 29 травня і повністю скасована з 10 червня.

Латвійська Республіка

У Латвії виявлено два перші випадки зараження людини індійським штамом коронавірусу COVID-19. Епідеміолог Центру профілактики і контролю захворювань Юрій Перевощиков повідомив, що перший випадок був підтверджений секвенуванням (визначення амінокислотної послідовності ДНК), а інший виявлено за допомогою полімеразної ланцюгової реакції. Носіями індійського штаму стали молоді люди, іноземні громадяни Латвії, проте за останній час вони не були за кордоном. Під час розслідування епідеміологів поки не вдалося з'ясувати джерела зараження. Інфіковані живуть в умовах ізоляції у постійному контакті з представниками епідеміологічних служб країни.

Французька Республіка

Французька фармацевтична компанія Sanofi і її британський партнер Glaxo Smith Kline розпочали третю фазу клінічних випробувань вакцини. За інформацією західних ЗМІ, дослідження проводитиметься на 35 тис. добровольцях у віці від 18 років з різних країн, зокрема й США, країн Азії та Африки.

Федеративна Республіка Німеччина

26 травня 2021 року низка популярних німецьких і британських блогерів виступили із заявою про те, що лондонське PR-агентство Fazze пропонувало їм гроші, якщо вони опублікують неправдиві дописи про «сотні смертей» та інші «серйозні ускладнення», спричинені вакциною Biontech/Pfizer, і що ця вакцина є «набагато небезпечнішою» за AstraZeneca. При цьому у своїх дописах блогери повинні були уникати слів «реклама» або «спонсорський матеріал» та подавати інформацію як свою власну думку. За даними ЗМІ, керівники PR-агентства Fazze перебувають у Москві.

Німецькі вчені вважають, що їм вдалося встановити причину виникнення рідкісних випадків тромбозу після використання вакцин британсько-шведської компанії AstraZeneca і американської Johnson&Johnson (J&J). За словами професора Франкфуртського університету імені Йоганна Вольфганга Гете Рольфа Маршалека, який вивчає цю недугу з березня, воно пов’язане з аденовірусними векторами, за допомогою яких в організм доставляються “генетичні інструкції” для SARS-CoV-2. Потрапивши в ядро клітини, певні частини спайкового білка розщеплюються, створюючи мутантні версії, які не можуть зв’язуватися з клітинною мембраною, де відбувається процес імунізації. Відповідно до висновків Маршалека, мутантні білки виводяться клітинами в організм, викликаючи утворення тромбів приблизно у однієї людини з 100 тис. На думку професора, проблему можна вирішити, якщо розробники вакцини зможуть змінити послідовність генів, що кодують шиповий білок, аби запобігти його розщепленню. Компанія Johnson&Johnson вже зв’язалася з лабораторією Маршалека і попросила надати відповідні рекомендації, вона розглядає можливість внесення корективів у вакцину для запобігання розщеплення, поінформував учений. Отримані дані німецький дослідник надав Інституту імені Пауля Ерліха в Лангені і консультативному органу країни з вакцинації та імунізації. Деякі вчені вже заявили, що теорія Маршалека – лише одна з багатьох і що необхідні додаткові докази для підтвердження його припущень.

Королівство Швеція

Державний епідеміолог А. Тегнелл повідомив про зменшення рівня поширення вірусу в Швеції. Швеція послабить деякі зі своїх обмежень на COVID-19 з 1 червня, оскільки в останні тижні різко скоротилася кількість нових випадків захворювання, заявив уряд, представивши дорожню карту щодо відкриття суспільства. Швеція опинилася в стороні від боротьби з пандемією і вважала за краще відмовитися від повної ізоляції, замість цього покладаючись в основному на добровільні заходи. Країна постраждала від третьої хвилі вірусу, але нові випадки і кількість людей, що потрапляють в реанімацію, швидко скорочуються.

Сполучені Штати Америки

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) видало дозвіл на екстрене використання препарату з антитілами до COVID-19, розробленого британською компанією GlaxoSmithKline і американської VirBiotechnology. Препарат був дозволений для лікування COVID-19 легкого та середнього ступеня тяжкості у дорослих і пацієнтів у віці 12 років і старше, які піддаються високому ризику прогресування хвороби до високого ступеня тяжкості, йдеться в заяві FDA. Препарат не призначений для пацієнтів, госпіталізованих через COVID-19, або для тих, хто потребує кисневої терапії. У компанії повідомили, що лікування буде доступно для відповідних пацієнтів в США "в найближчі тижні". Компанія також заявила, що планує подати заявку на повне схвалення препарату "у другій половині 2021 року".

Держава Ізраїль

Міністерство охорони здоров'я Ізраїлю оголосило, що з наступного вівторка усі обмеження, що були запроваджені в країні через пандемію коронавірусу, будуть скасовані. З 1 червня доказ проходження вакцинації більше не вимагатиметься для відвідування різних місць, а обмеження щодо пропускної спроможності торговельних закладів, ресторанів та інших місць буде скасовано. Також будуть скасовані додаткові обмеження на масові зібрання, незалежно від того, проходять вони у приміщенні чи на відкритому повітрі. Вимога носити маски у приміщеннях залишиться чинною протягом наступних двох тижнів. Чинні правила, що регулюють міжнародні поїздки, поки залишатимуться незмінними.

Турецька Республіка

26 травня до Туреччини прибула друга партія американсько-німецької вакцини від коронавірусу Pfizer-BioNTech. Першою партією до Туреччини прибули 2,8 млн доз, вакцинація якими триває з початку квітня. За словами міністра охорони здоров’я Фахреттіна Коджі, Туреччина на цей час має контракти на поставку загалом 100 млн доз китайської вакцини Sinovac та 120 млн доз Pfizer/BioNTech.

Грузія

Польща пообіцяла поділитися з Грузією вакциною від коронавірусу, – про це заявив президент Польщі Анджей Дуда на спільній пресконференції з президенткою Грузії Саломе Зурабішвілі. "Я висловив готовність уряду Польщі поділитися вакцинами з Грузією. Ми знаємо, що вакцини постачаються нерівномірно", – сказав Дуда.

Республіка Індія

Враховуючи низький темп проведення тестувань, в експертному середовищі публічно висловлюється думка про заниженість офіційних статистичних показників у декілька разів.

Американська компанія Pfizer в рамках проведення переговорів з урядом Індії заявила про готовність поставити у період з липня по жовтень ц. р. 50 млн. доз вакцини BNT612b2.2. Заявлена ефективність вакцини проти т. зв. індійського штаму Covid-19 становить 87,9 %. Виробник заявив про доведення температури зберігання вакцини від 2 до 8 градусів за Цельсієм.