31.01.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

1/31/2023
singleNews

Посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас повідомив питання, які обговорюватимуться на саміті Україна–ЄС 3 лютого в Києві: воєнна ситуація, мирний план Президента Володимира Зеленського та підтримка України з боку партнерів.

Прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен розповіла, що на зустрічі з Президентом Володимиром Зеленським ішлося зокрема і про танки для України, проте не стала розкривати майбутні перспективи цього питання. Водночас Данія вирішила приєднатися до ініціативи «Зерно з України».

«Норвегія відправить частину свого парку бойових танків Leopard 2 в Україну «якнайшвидше», що означає, можливо, наприкінці березня», – заявив міністр оборони Норвегії Бйорн Арілд Грам.

Польща готова передати Україні винищувачі F-16 у координації з НАТО.

Франція та Австралія домовилися про спільне виробництво артилерійських снарядів для України. Йдеться про кілька тисяч 155-міліметрових снарядів.

У Литві коаліція чотирьох ініціатив з підтримки України розпочала збір на п’ять радарів протиповітряної оборони, які хочуть закупити і передати Збройним Силам України. Розраховують щонайменше на 5 мільйонів євро.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав Південну Корею збільшити військову підтримку України. Водночас пан Столтенберг повторив тезу, що Альянсу відомо про підтримку Північною Кореєю росії у її війні проти України, зокрема наданням ракет.

Заступник глави МЗС Польщі пан Яблонський заявив: Польща хоче, аби Україна стала членом Європейського Союзу через кілька років, але для цього потрібна перемога у війні.

Ірландська авіакомпанія Ryanair наймає значну кількість українських пілотів і бортпровідників, щоб бути готовою повернутися в країну, коли закінчиться війна з росією.

рф

В Європейському Союзі до кінця тижня мають узгодити санкції проти білорусі, а за два тижні – десятий санкційний пакет проти рф.

За інформацією глобальної бази даних з відстеження санкцій Castellum, з кінця лютого 2022 року на рф було накладено понад 10,9 тис. обмежень. У цілому з 2014 року, коли росія окупувала Крим і частину території Донбасу, – понад 13 тис. таких обмежень. росія – найбільш підсанкційна країна у світі, вона випередила Іран, Сирію та Північну Корею.

Згідно з підрахунками Інституту керівників вищої ланки Єльського університету, з рф на 28 січня 2023 року уже пішли понад 1 200 компаній. Близько 38 % компаній уже заявили про вихід з ринку рф або зупинили свою діяльність, 5,9 % – вийшли повністю.

Німеччина хоче обмежити імпорт російського зрідженого природного газу. Це доповнить зусилля щодо зниження залежності Німеччини від постачання енергоресурсів до країни. Федеральний уряд поінформував компанії, що вживатиме відповідних заходів, щоб по можливості виключити закупівлі російського ЗПГ.

ЄС запровадив санкції проти іранської державної корпорації HESA, яка виробляє безпілотники. В «Офіційному журналі» зазначено, що «БПЛА виробництва HESA в Ірані використовуються російською федерацією».

Один із найбільших у світі інвестиційних банків Goldman Sachs Group продав частину своїх активів на росії.

російська залізниця (ржд) неспроможна задовольнити попит нафтокомпаній щодо перевезення нафтопродуктів у східному напрямку. ржд відмовляє навіть великим нафтопереробним заводам, зокрема омському («газпром нєфть»), кірішському («сургутнєфтєгаз»), орському («фортєінвєст»), танєко («татнєфть»), «башнєфть» («роснєфть»). Логістична проблема почала загострюватись із другої половини 2022 року, компанії заявляють, що «систематично стикаються з проблемами під час забезпечення залізничних постачань».

Керівництво омського НПЗ заявляє, що середня кількість вагонів, які простоюють на станціях навантаження, в окремі дні перевищує 400 одиниць – 65 % від добового відвантаження заводу, що є критичним. У січні кількість не прийнятих ржд до перевезення завантажених вагонів у східному напрямку «неухильно збільшується».

На росії «через технічні проблеми» зупинили оформлення закордонних паспортів нового зразка з біометричними чипами (попередньо до середини березня 2023 року).

До 2030 року група авіакомпаній «аерофлот» планує перевезти 65 млн осіб; попередня стратегія «аерофлоту», ухвалена у 2020 році, передбачала зростання пасажиропотоку до 130 млн осіб.

За прогнозом експертів, через зниження попиту на логістичні парки та складські приміщення обсяг введення в експлуатацію таких об’єктів у москві та підмосков’ї 2023 року скоротиться щонайменше іще на 18 % порівняно з минулим роком (тоді ринок обвалився на 40 %). З минулого року на 2023 рік було перенесено введення 500 тис. кв. м логопарків, утім, втілення низки проєктів може бути і далі перенесена або повністю заморожена.

З метою економії росавтодор використовуватиме старий асфальт для ремонту автошляхів у більшості регіонів росії.

У свердловській, волгоградській областях, а також єврейській автономній області зменшили перелік безкоштовних послуг для дітей-інвалідів. Після такого рішення влади місцеві лікарі заявили, що дітям з інвалідністю та порушенням соціальної адаптації «відтепер можна не сподіватися на якісну регулярну допомогу з боку держави».

З початку мобілізації у москві стало не вистачати двірників, у різних районах вакантні від 30 % до 50 % посад.

За даними бєлстату у 2022 році білоруси менше купували основні продукти харчування, рідше витрачалися на великі покупки, воліючи в умовах невизначеності зберігати гроші. З їжі найбільше економили на соках, дитячому харчуванні та рибі. Продаж свіжих овочів скоротився на 4,5 %, риби – на 8 %, м'яса на – 5,5 %, сирів – на 2,4 %. Обсяг проданих солодощів зменшився більш як на 6 %.

У посольстві Індії в білорусі повідомили, що у 2022 році імпортували на 55 % менше білоруських калійних добрив, ніж у 2021. Ситуація з постачанням ускладнилася через введені щодо мінська санкції. Компанія Indian Potash Ltd (IPL) планувала закупити у 2022 році мільйон тон калію, але оскільки білорусь втратила транзит через країни Балтії, контракт так і не було укладено.