Натисни та тримай

Відбулася презентація документального фільму про українського розвідника

У Львівському палаці мистецтв відбулася презентація 40-хвилинного документального фільму про героїчний і драматичний життєвий шлях розвідника доби Української Народної Республіки Миколи Красовського.

Образ Красовського не випадково зацікавив журналістів і кінематографістів, як не випадковим було і обрання його висловлювань про розвідку для виставкової експозиції до 100-річчя зовнішньої розвідки України, розміщеної на початку 2019 року в Службі зовнішньої розвідки України.

«…Не всякий має дійсну здатність до справ розвідочно-розшукових, – зазначав Красовський у одному з документів, що окреслював особливості служби в розвідці молодої Української держави, – бо це теж є дар Божий – талан, який можна розвивати і довершати, але ні в якім разі не можна його вкоренити в чоловіка, який не народився з цим таланом; не можна вже на підставі того, як не можна по волі стати художником, поетом або скульптором».

Вперше ім’я Миколи Красовського відкрив для широкого загалу доктор історичних наук, багаторічний ректор Національної академії СБУ Володимир Сідак. Низку публікацій на підставі нових фактів і знайдених в архівах документів зробив дослідник історії розвідки Олександр Скрипник. Цими матеріалами зацікавився український кіносценарист, режисер, журналіст і громадський діяч Тарас Каляндрук, автор документальних фільмів про Петра Сагайдачного, Івана Виговського, Данила Галицького, Михайла Грушевського, Івана Франка, Романа Шухевича та багатьох інших визначних діячів України, а також про доленосні події української історії, лауреат Премії імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності.

Результатом напрацювань творчого колективу за сприяння Служби зовнішньої розвідки України став повномасштабний документальний фільм «Справа життя Миколи Красовського». Фільм докладно розповідає про насичене подіями життя і діяльність цієї непересічної особистості, сина київського священика, який починав свою кар’єру помічником поліцейського пристава, а згодом став одним із кращих розшуковців Києва, непримиренним і принциповим борцем зі злочинністю.  

Особливу увагу у фільмі приділено розслідуванню ще за часів Російської імперії вбивства в Києві на Подолі підлітка Андрія Ющинського (сумновідома справа Бейліса). Ризикуючи своїм становищем і життям, Микола Красовський послідовно боровся проти фабрикування справи, як і проти  нагнітання кампанії антисемітизму. Саме його принципова позиція не дала урядовцям царської Росії, прикриваючись справою Бейліса, інспірувати в Києві хвилю кривавих єврейських погромів.

Переломним у житті Красовського став 1917 рік. Українська Центральна Рада, що шукала кадри для залучення на свій бік, запросила його на службу як офіцера, який сприйняв ідею національної державності. Спершу його призначили комісаром кримінально-розшукового відділення міліції Києва, а невдовзі він очолив Інформаційне бюро Розвідочної управи Генштабу Армії УНР. Це був головний робочий орган військової розвідки та контррозвідки Збройних сил республіки, який активно діяв як окрема спецслужба. На цій посаді Микола Красовський багато зробив для розбудови національної розвідки.

Автори фільму крок за кроком відстежували життєвий і професійний шлях Красовського, його життя в еміграції після поразки національно-визвольних змагань українського народу 1917–1921 років, де він і надалі займався розвідувальною роботою, аж поки не потрапив до рук органів НКВС під час чергового походу на українську територію із розвідувальним завданням.

Фільм «Справа життя Миколи Красовського» є ґрунтовно виконаним дослідженням із фаховим заглибленням в історичний матеріал. Особливої уваги заслуговує факт залучення до проєкту маловідомих історичних документів та кіноматеріалів, а також коментарів знаних істориків і громадських діячів. Окрім подання історичного фактажу, авторами зроблено спробу розкриття духу епохи через долю конкретної особистості, яка була активним учасником тодішніх політичних процесів.

Про це йшлося після перегляду фільму у Львівському палаці мистецтв, де зібралися курсанти й викладачі Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, прикордонники, представники військової і зовнішньої розвідки, Служби безпеки України, історики, журналісти, кінокритики, громадські діячі.

Під час обговорення фільму присутні зазначали, що образ українського розвідника Миколи Красовського є наочним прикладом того, як слід чесно і віддано служити своєму народові, гідно дотримуватися кодексу професійної етики, не зраджувати своїм принципам і послідовно доводити розпочаті справи до логічного завершення.

Про це говорили заступник директора кінокомпанії «УРС Фільм» Володимир Маліновський, викладач Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного полковник Роман Кінаш, історик професор Микола Литвин, професор Роман Колодій та багато інших.

 Виступаючи перед глядачами, автор сценарію і режисер фільму Тарас Каляндрук зауважив, що цим фільмом розпочато цикл фільмів про історію українських спеціальних служб.

Члени знімальної групи висловили сподівання, що фільм зацікавить представників українських телевізійних каналів і його невдовзі зможе подивитися широке коло глядачів.

Переглянути документальний фільм «Справа життя Миколи Красовського» можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=m_M5Oxrezss

Що ще цікавого

69
0
27.11.2020 Огляд заходів іноземних держав щодо протидії поширенню COVID-19 у світі
90
0
26.11.2020 Огляд заходів іноземних держав щодо протидії поширенню COVID-19 у світі
114
0
25.11.2020 Огляд заходів іноземних держав щодо протидії поширенню COVID-19 у світі