Натисни та тримай

Видано книжку «Українська розвідка. 100 років боротьби, протистоянь, звершень»

24 січня вперше на державному рівні відзначається День зовнішньої розвідки України. У цей день виповнюється 100 років від дня створення першого підрозділу загальнодержавної зовнішньої розвідки в Україні. Саме 24 січня 1919 року у складі Політичного департаменту Директорії УНР почав функціонувати, згідно із затвердженим у цей день штатом, відділ закордонної інформації. Цей відділ призначався для проведення розвідувальної роботи щодо активно діючих проти УНР ворогів (штаби Червоної і Добровольчої армій), а також стосовно країн – потенційних противників республіки і можливих союзників.

У рамках відзначення цієї події вийшла книга «Українська розвідка. 100 років боротьби, протистоянь, звершень». Її автор – Олександр Скрипник, журналіст, письменник, дослідник історії спецслужб.

У книзі, яка ґрунтується на наукових, мемуарних та інших джерелах, розсекречених документах з архівів Служби зовнішньої розвідки України і Служби безпеки України, власних авторських дослідженнях, змальована історія розвідувальної діяльності в Україні від доби УНР до сьогодення.

Особлива увага автором приділена зародженню і становленню розвідувальних органів у період Української революції 1917–1921 років, а також діяльності національних підрозділів розвідки у складі Української військової організації, Державного Центру УНР у екзилі, Організації українських націоналістів та Української повстанської армії. Кілька розділів присвячено напруженому протистоянню між цими підрозділами і радянськими органами держбезпеки, особливостям діяльності підрозділів зовнішньої розвідки у складі КДБ УРСР.

Не оминув автор увагою і новітній період становлення й розвитку зовнішньої розвідки за часів незалежності України – із 1991 до 2019 року. Останні сторінки книги увібрали себе розповідь про діяльність Служби зовнішньої розвідки України в умовах російської агресії проти України, її модернізацію і реформування відповідно до стандартів НАТО.

Водночас у передмові автор зауважує, що «це не наукова монографія чи академічне дослідження. Це радше фрагментарні документальні хроніки і замальовки з історії української розвідки». Жанр науково-популярного видання обрано для того, щоб у якомога доступнішій формі донести до широкого загалу інформацію про складний, тернистий, своєрідний та унікальний шлях боротьби й протистоянь, який пройшли підрозділи розвідки за столітню історію.

Розповідь широко ілюструється фотознімками, документами з архівів спецслужб, схемами, численними цитатами тих, хто в різні періоди мав відношення до діяльності розвідки в Україні.

Повнокольорове видання підготовлено у співпраці з Видавничим Домом «АДЕФ-Україна».

Переглянути повну версію книги «100 років зовнішньої розвідки України»

Що ще цікавого

319
0
Підшефний ліцей СЗРУ названо на честь Володимира Великого
413
2
Академія зовнішньої розвідки України: співпраця та структурні реформи на шляху до євроатлантичної інтеграції
456
10
Прийнято Закон “Про внесення змін до Закону України “Про Службу зовнішньої розвідки України” щодо діяльності Служби зовнішньої розвідки України”