Натисни та тримай

Симон Петлюра: «Необхідно, щоб громадянство знало позитивну вагу цієї служби і оточило працю її своїм співчуттям та допомогою»

22 травня відзначається 140-річчя з дня народження українського державного і політичного діяча Симона Петлюри.

Ролі розвідки у боротьбі за незалежність Української держави Голова Директорії, Головний Отаман Військ і Флоту Армії УНР Симон Петлюра приділяв неабияку увагу. Ось що він писав в одному зі своїх листів до начальника Генштабу генерал-хорунжого В. Петріва:

«…Завдання, що входять до компетенції розвідочної і контррозвідочної Управи, треба основно конкретизувати і закласти нові чисті і державні традиції цієї служби… треба зарані утворити ядро державно-настроєних, інтелігентних старшин, які б утворили нові напрямки в цій справі… Думаю, що не лише шляхом персонального підбору можна цього досягти, а також і шляхом створення відповідної літератури, курсів тощо… І тут, на мою думку, треба перш за все досягти нейтралізації отого шкідливого, а може і злочинного упередження, яке малось і мається у нашій армії (особливо командного складу), і у нашого громадянства до згаданої праці. Можливо, що це упередження має своє пояснення, але в суті речей воно є дурним, а по наслідкам своїм – злочинним, бо само собою зрозуміло, що без добре поставленої служби згаданого характеру наша державна влада все буде шкутильгати… Необхідно, щоб громадянство знало позитивну вагу цієї служби і  оточило працю її своїм співчуттям та допомогою».

Раніше Служба зовнішньої розвідки України розсекретила та оприлюднила на своєму сайті низку документів стосовно Симона Петлюри, що зберігалися у Галузевому державному архіві СЗРУ. Завдяки цьому широка громадськість змогла ознайомитися з цілком таємними документами Іноземного відділу ОДПУ (зовнішня розвідка Об’єднаного державного політичного управління), датованими червнем, серпнем та груднем 1926 року, щодо вбивства Симона Петлюри та суспільно-політичних процесів, що відбувалися в цей час в Україні, Польщі, Німеччині та Англії. Серед іншого також була оприлюднена доповідна записка Голови ДПУ УРСР Балицького на ім’я генерального секретаря ЦК КП/б/У Кагановича «По справі вбивства Петлюри».

Галузевим державним архівом СЗРУ зокрема було відібрано й опрацьовано 11 унікальних листів Симона Петлюри. Зазначені листи є оригінальними й ексклюзивними, написаними Симоном Петлюрою власноручно олівцем, і раніше не оприлюднювалися. Вони містяться в багатотомній архівній справі особистого архіву генерал-­хорунжого армії Української Народної Республіки Юрка Тютюнника, котрий у 1923 році, в результаті операції чекістів, був перевезений з­-за кордону на територію колишнього СРСР, заарештований і згодом страчений за судовим вироком. Листи С. Петлюри адресовано прем’єр-­міністрові еміграційного уряду УНР Андрію Лівицькому, а також військовому міністру генерал-­поручику Миколі Юнаківу і послу уряду УНР у Франції Олександру Шульгіну. У листах оцінюється тогочасна політична ситуація в Європі та Україні, визначаються завдання керівникам української еміграції, відображаються окремі аспекти державотворення, висловлюється ставлення до різних подій.

Оприлюднюючи для широкого загалу знайдені матеріали, Служба зовнішньої розвідки України сподівається, що вони сприятимуть відродженню історії складної і багатогранної боротьби українського народу за незалежність.

 

 

 

140-річчя з дня народження Симона Петлюри

Що ще цікавого

211
1
Привітання Голови Служби зовнішньої розвідки України з Днем захисника України
750
12
СЗРУ вітає прийняття Закону «Про розвідку»
396
1
Верховна Рада України прийняла Закон "Про розвідку"